O Apple a jeho produktech

Není tomu tak dávno co se společnost Apple stala jako první bilionovou společností, a tím pádem i nejmajetnější společností v historii. Společnost se proslavila především jako průkopníkem prvních dotykových telefonů s rozšířeným operačním systémem.

Abychom si to přiblížili v té době stála na vrcholu společnost Nokia, se svými historicky známými Nokiemi s operačním systémem Symbian. Zasluhovala si pozornost kompletním ovládnutím trhu s "chytrým operačním systémem" a širokou škálou různých typů svých přístrojů, zaujímala především FOLD technologií tj. výsuvným mechanismem, klasickými managerskými telefony, qwerty klávesnicemi a především pak různými typy pro něžnější pohlaví. Bohužel, k její smůle zaspala dobu, a v rozpuku prvních dotykových telefonů neměla v nabídce nic čím by dokázala konkurovat. Operační systém symbian byl již přežitek a kromě Applu s jeho iOS na trh přicházel dnes již největší hráč Google se svým Androidem.

Oba dva dnes již největší a jediní hráči disponovali oproti klasickému operačnímu systému symbian svým vlastním systémem, který nabízel mnohem širší možnosti využití a především byl uzpůsoben na dotykové ovládání, což Nokia oproti nim zameškala. Zatímco Apple se soustředil na vlastní platformu iOS, Google se svým open source operačním systémem Android dovoloval ostatním výrobcům používat jeho operační systém, čímž získal obrovské a rychlé pokrytí trhu. Jeho systém dnes využívají všichni výrobci, zajisté je sami znáte patří mezi ne Samsung, Huawei, Honor, Lenovo, LG, Motorola a dalších nespočet značek. I přes obrovskou konkurenci si Apple udržel místo na trhu a jako jeden z největších výrobců mobilních telefonů má svůj vlastní operační systém, již zmiňovaný iOS.

A proč je pro Apple tak důležité mít vlastní operační systém? 

Odpovíme si celkem logicky. Když dva dělají totéž, není to totéž. Zatímco Google vytváří a vyvíjí operační systém Android pro téměř všechny výrobce mobilních telefonů, které znáte. Apple si vyvíjí operační systém pro své vlastní telefony. Důležité na tom všem je, že operační systém musí být odladěný. Když Android využívají všichni výrobci telefonů, musí na něm jednotliví výrobci pracovat a doladit si ho na svá zařízení, to je v celku obtížné při pohledu na to, že každý telefon má jiný procesor a jiné "vnitřnosti" a každý vydaný model je novější a novější, stejně tak operační systém, který se neustále vyvíjí a aktualizuje na nové verze.

Když se podíváme na rozdíl Android vs. iOS - uvidíme že v historii aktualizace na iOS přicházejí pravidelně s novými funkcemi téměř na všechny mobilní telefony do stáří 4 let od vydání. Zatímco novou verzi Androidu dostaneme převážně u TOP modelů nejznámějších výrobců a jejich vývoj a puštění do světa trvá přes 12 měsíců. Apple si na svém písečku vytvořil doslova famózní ekosystém se svými produkty, které jsou téměř bez konkurence.

Telefon vám bude fungovat pod jedním Apple ID stejně jako počítač od Applu - Macbook, či stolní iMac, o kterých si povíme níže. Toto propojení jedním účtem má hned několik výhod. Díky vyspělosti dnešního operačního systému se vám vše automaticky synchronizuje ( pokud nenastavíte jinak ) a nejde zde jen o synchronizaci dat mezi počítačem a mobilním telefonem. Ale, můžete veškeré záležitosti vyřídit  přímo z osobního počítače a nemuset tak držet telefon v ruce. Hodí se to především při příjmu a odpovědi SMS a telefonátů, emailové pošty, notifikací, kalendáře a mnoho dalších služeb. Propojení nemusí být mezi těmito dvěma, patří do nich i stolní počíač iMac a tablety iPad. Tyto a další produkty od Applu figurují svým "stejným operačním systémem. 

 

Produkty společnosti Apple a jak je rozdělujeme

Produktů od společnosti apple je hned několik. Ať už po domácí a nebo pracovní prostředí, hodí se prostě kamkoliv. A ne jen svou elegantností, ale především svoji využitelností. První takový produkt je již zmíněny Apple iPhone. Ten můžete mít prakticky kdekoliv, a používat ho kdykoliv. Vzhledem ke svojí vysoké výdrží, vzhledu a dnes již umění fotit jako profesionální fotoaparáty se opravdu ve světe neztratíte. Spolehnout se na něj dá téměř ve všech ohledech. Ještě si o něm povíme, ale níže. 

 

Dalším produktem od této společnosti je bez pochyby tablet iPad

Ty jsou v portfoliu společnosti Apple již řadu let, a jejich kořeny sahají mezi k samotnému uvedení první tabletů na trh. Jejich operační systém je stejný jako u mobilních telefonů tedy iOS, s menší úpravou pro jejich zobrazování na větších úhlopříčkách oproti mobilnímu telefonu. Avšak aplikace a služby na něm jsou plně kompatibilní a stejné jako na mobilních zařízeních této značky. Propojení s účtem a synchronizaci Hand-to-Hand jak ji Apple pojmenoval funguje stejně jako mezi kterýmkoliv jiným zařízením od této společnosti. 

 

Následuje v pořadí nejrozšířenější a nejvíce diskutovaný produkt v portfoliu a tím není nic jiného než Apple Macbook

Bezesporu prvním přenosným nejtenčím osobním počítačem na světě byl Macbook Air. Ten se pyšnil neuvěřitelnou tloušťkou, HD rozlišením a standardní stavbou portů mezi které patřili mimo jiné hned dva USB porty. Tento design vydržel u této řady Air téměř do roku 2018. Až v této době Apple dal na ohlasy svých fanoušků a renovoval Macbook Air o nový display, novou klávesnici, novou řadu procesorů a především novým vzhledem oproti staršímu Macbooku Air 2017, který se držel téměř 10 let stejného provedení s výjimkou novějších generací procesorů. Což samo o sobě byla jen velmi malá snaha výrobce o upgrade. Ale, řekněme si na rovinu proč měnit něco co funguje a lidé to kupují.

Doba jde neúprosně kupředu a již bylo na čase jít s ní. Dalším produktem v řadě Macbooku je Macbook Pro, ten byl po vzoru vytvořen pro profesionály a opravdové pracanty na osobních počítačích a to hned z prostého důvodu. Apple si za ně nechává hodně štědře zaplatit, asi si říkáte že ta částka nemůže být tak velká, ale vězte, že je až astronomická. Za konfiguraci i5, 8GB RAM, 128GB SSD zaplatíte téměř 3x více než u jiné značky. Jejich cena za nejnižší konfiguraci startuje na 33.000,- v těch nejlevnějších obchodech. Za konfiguraci s touchbarem už zaplatíte přes 50.000,- Kč. Což je pro někoho, kdo má průměrný plat nemyslitelná částka za takový počítač. Ač by si nás ho hodně přálo, přijde nám to jako dost přehnaná cena. Ale, když máte možnost se na něho podívat, pár dnů ho zkoušet, jasně poznáte proč si za něho Apple nechává tak zaplatit. Jedná se opravdu o špičkový mistrovský kousek. Notebook je celý z lisovaného obnovitelného hliníku, všechno na setiny milimetrů lícuje a sedí, obraz je naprosto famózní, ale to nejdůležitější je odladěnost a samotný operační systém a výdrž na baterii. 

V minulosti jsem měl možnost zakoupit za slušné peníze Macbook Pro 2017 z druhé ruky. Jedná se o novější typ macbooku s větším touchbarem a bez USB portu ( místo nich jsou již Thunderbolt 3 USB -C). Nic dokonalejšího jsem snad nedržel v ruce. Macbook mi osobně připadal váhou na 1kg, opravdu velmi tenký a zpracování prostě na výbornou a 3x podtrženou. Macbook je elegantní, tak se ho nemusíte bát s sebou kamkoliv vzít a prostě si práci na něm zamilujete, ba vás to dokonce bude bavit na něm cokoliv dělat a pracovat. Pokud vlastníte iPhone nebo jiné zařízení, velmi rychle si navyknete na ekosystém a pohodlné synchronizace vaší práce z ostatních zařízení. K samotnému systému, vše je velmi rychlé a hbité, jak otevíraní aplikací tak kopírování a ukládání na cloud a nebo externí uložiště. Práce s fotkama je na výbornou díky skvělému Retina displeji, který má apple jako jediný. Baterie v macbooku vám při náročnější práci vystačí po celý den, tudíž přibližně na 12 hodin. 

 

U Macbooku ještě chvilku zůstaneme, máme tu ještě 3. adepta a tím je malinký Apple Macbook Retina 12" 

Zatímco Macbook Air se dělal ve 13,3" a v 11,6" provedení, dnes jen v 13,3" provedení s Retina displeje. Macbook Pro se dělá ve 13,3" a 15,4" žádný z nabídky Apple Macbook nemá numerický blok, a tak nuceni psát číslice buď přes anglickou klávesnici (v nastavení systému ) a nebo pomocí SHIFT + české znaky s diakritikou. Oproti těmto macbookům se liší Macbook 12" jak již z prvních vět vidíte, Macbook Retina se dělá pouze ve 12" provedení a jeho oficinální název je jen Macbook Retina.

Jeho výroba a prodej započala v roce 2015. Tento kousek se vymykal ostatním tím, že u něj nešlo o výkon, ale kompaktnost. Neváží ani celý kilogram a jeho využití našli především v něžném odvětví. Vzhledem ke své malosti se vejde do jakékoliv kabelky, vydrží dlouho na baterii a jeho využití je spíše nenáročné - filmy, hudba, emaily, internet. Vzhledem k procesoru (Intel Core M - velmi úsporný procesor) na něm moc fotek neupravíte. Tento model se opět díky procesoru velmi liší tím, že je pasivně chlazený a tak ani sám stroj neumí nějak závratně zvýšit výkon, jinak by se přehříval a došlo by tam k jeho vnitřnímu poškození.

Na druhou stranu je to velmi povedený kousek! Pokud hledáte něco opravdu malého na klasickou práci a jste fanouškem Applu, je to jedna z hlavních voleb. Ač dneska za stejné peníze najdete téměř podobný Macbook Air, který je jenom přece trochu lepší, když už by přišlo na lámání chleba. 

 

Stolní počítače iMac, jsou jednou ze stěžejních kousků této Curpentinské společnosti

Jejich prodej byl u zrodu prvních stolních počítačů, kde samotný Steve Jobs měl jasnou vizi. Svět ani tehdejší vedení této společnosti s ním, ale tuto vizi nesdíleli. Bylo zkrátka moc brzo. Představených produktů bylo hned několik, ale jejich uvedení na trh a prodeje dovedli firmu téměř ke krachu. V té době si počítač nemohl dovolit kde kdo a tak jejich využití bylo spíše technické, proto zaujmul především malý okruh lidí a svojí nemožností počítač vylepšovat ho odsoudil k neúspěchu. V době technického a ekonomického rozkvětu, se pomalu ale jistě dostávali stolní osobní počítače do oběhu i do domácností. Finančně startovali mnohem příznivěji a oproti prvním generacím nabízeli větší paměti, větší uložiště a širší možnosti využití. Jednou takovou bylo právě kreslení pomocí myši na obrazovce. 

Postupem let se začali oproti konkurenci i stolní počítače proměňovat. Dnes je iMac pouze tenká obrazovka s bezdrátovým setem klávesnice s myší. Ovšem jejich cena startuje již na 35.000,- Kč za nový kus. Samozřejmě lze na internetu u českého obchodu nalézt starší ročníky za mnohem nižší ceny. 

 

Apple nenabízí samozřejmě jen tyto produkty, v jeho nabídce nalezneme také, dnes již zapomenuté iPody - MP3 přehrávače s displeje, iPod Touch - MP4 přehrávač s vlastním systémem iOS a fotoaparátem. iPod Nano - MP3 přehrávač "na rukách" malá kostička ze základními ovládacími prvky. 

V nabídce z Curpentina nalezneme, ale také krom iPodů, třeba loni představený HomePod - bezdrátový repráček s osobní asistentkou Siri, která je proslulá zejména na mobilních telefonech. Ale také nositelnou elektroniku jako nejpopulárnější "chytré hodinky" Apple Watch - dnes již 4.serii a legendární sluchátka AirPods, která vydržela s prvním vydáním k dnešnímu dni již více než 2 roky. Sluchátka byla tak moc futuristická, že si apple dovolil je nechat na trhu téměř bez změny na ceně 2 roky. Sluchátka v roce 2017 byli k dispozici za 4990,- Kč - k 2019 je jejich cena na internetu za 4.990,- Kč 

Je historicky známo, že apple produkty, respektive apple elektronika je co se týče do ceny nejvíce stabilní, a tak si svou hodnotu udržuje i použité zboží, které je v různých bazarech k dostání, téměř za stejné peníze jako nové. 

 

Hodinky Apple Watch jsou již několik let za sebou nejvíce prodávané všeobecně hodinky vůbec. Vyzdvihují se svou elegancí, displejem a funkčností. Jak se začalo od počátku hodinek říkat, je to prodloužená ruka vašeho iPhonu. To se konec koncům říká opravdu oprávněně. Určitě to všichni znáte, je zima taková že ani necítíte prsty a hledat telefon v kapse pod bundou a nebo v kabelce je horor. Telefon vám začne zvonit a nebo jen čekáte důležitou zprávu. Když máte hodinky, rychle si na to zvyknete. Při každém pípnutí nemusíte lovit telefon, jen se podíváte na zápěstí a hned víte informace, které potřebujete vědět. To není vše. Hodinky toho umějí víc. Můžete si navolit odpovědi, krom těch, které jsou již navolené z továrního nastavení, nebo z nich rovnou můžete volat, kontrolovat notifikace a otevírat aplikace, například mapy, iMessage či internetovou banku. Nezapomeňte však, že telefon musí být vždy v dostupné vzdálenosti, protože spojení s ním prochází přes bluetooth. 

 

Operační systém od Applu, je ukázkou jak by takový operační systém měl vypadat na každém zařízení. Ať se bavíme o telefonu, tabletu, počítači a nebo hodinkách. Vše má svůj operační systém, který je založen na stejném principu. A jako takový se umí s každým zařízením od stejného výrobce párovat a komunikovat mezi sebou, bez zbytečného obtěžování uživatele. Dělá tak automaticky a nenarušuje vaši práci, prakticky o tom ani nevíte. 

Operační systém v telefonech a tabletech pojmenovaný iOS, je nedílnou součástí každého mobilního telefonu a tabletu od Applu. Tento operační telefon nenajdete na jiném zařízení od jiného výrobce a ani na těchto telefonech jiný operační systém. iOS je odladěný a uzpůsobený na tyto produkty iPhone a iPad. 

Jedná se vcelku o jednoduchý systém. Jeho hlavní dominantou je jednoduchost a rychlost. Po zapnutí telefonu a nebo tabletu vás uvítá obrazovka s nastavením země a jazyka. V dalším kroku se telefon buď připojí k Wifi, a nebo mobilní síť. Pak už jen zadáte svoje Apple id, nebo ho vytvoříte, odsouhlasíte obchodní podmínky a oprávnění interních aplikací jako poloha pro mapy, čtení a zápis simkarty - telefon a sms, synchronizaci kalendáře a zálohování na cloud. Po tomto úvodním proklikání na vás vyskočí čistý operační systém, na ploše máte základní ikony, které jistě všichni známe, dole v liště je telefon, zprávy, prohlížeč a email. A to je vše. Další aplikace si nainstalujete z AppStoru, pro méně znalé se jedná o obchod s aplikacemi jako Facebook, Twitter, Skype a podobně. Jednou z velkých výhod u operačního systému iOS je jeho lehkost. Všechny aplikace máte přímo na ploše, a nikam jinam pro ně chodit nemusíte. Nastavení je také velmi jednoduché a lehce popsané. A když si náhodou nebudete vědět rady, v telefonu je přímo nainstalována aplikace TIPY, které vám pomohou se seznámením se s telefonem a jeho funkcemi. To samé platí i pro tablety iPad, které se liší pouze velikostí displaye, jinak je prostředí stejné. 

Další operační systém je MacOS - dnes je nejnovější MacOS Mojave - Apple má ve zvyku dávat do názvů přírodu čí zvířata, kdy to bylo v minulosti MacOS X - Leopard, Lion či El Capitan a Sierra. 

Operační systém funguje podobně jako iOS akorát má jiné inuativnější prostředí přizpůsobené počítači. Po zapnutí navolíte to samé jako na iOS. Tedy jazyk, připojení k internetu, vaše apple id pokud chcete, zde není tolik vyžadováno, ale pro plnou kompatibilitu přístroje doporučuji ho použít. Pak odsouhlasíte podmínky, synchronizaci s cloudem a jste na ploše. Zde se to trochu liší. Opět dole máte lištu s aplikacemi. Ale přibil nám file manager, v MacOS pojmenovaný jako Finger. Zde listujete v dokumentech, videu, fotkách, prostě jako na klasickém počítači, který každý zajisté zná. Pokud budete chtít nějaké kontextové úpravy, například v prohlížeči, hledali byste v něm marně, vše se dělá přes horní lištu, která je vždy přítomná a její nabídka se mění v závislosti na aplikaci. 

Určitá výhoda na propojení pomocí cloudu či apple účtu s iphonem je jak jsem již několikrát psal v synchronizaci o které prakticky ani nevíte, že běží. Dovolí vám to tím pádem práci rozdělat na telefonu a bez ukládání a obstarávání dalších věcí zase dokončit na počítači. A mnoho dalších věcí, jako vyřizovat hovory, jako by to bylo z telefonu a nebo psát zprávy, emaily, a mnoho dalších věcí. 

Dokonce i hodinky mají svůj vlastní operační systém a tím je WatchOS, dnešní hodinky již umí měřit, vaše EKG, srdeční tep, spánek a například i stres. Velmi oblíbené jsou pro sportovce, kteří tak mají pod kontrolou přesné údaje, o srdečním tepu, uběhnutých kilometrů, poštu kroků, různé nastavení cílů, spálených kalorií a nespočet dalších vychytávek. K jejich kladným funkcím bezesporu patří přehledné a funkční ciferníky, s možností navolením různých rychlých přehledů.