Jak správně vybrat herní notebook?

Úplně první věc, kteoru si nakupující musí určit je, kolik chce za svůj nový notebook dát. Za další důležité věci se považují jaký výkon kupující očekává, a jaký chce. Které hry budete hrát, a na jak dlouho počítač pořizujete. 

Je důležité mít na paměti, že notebook za částku 15.000,- Kč nebude mít tak velký potencionální výkon jako notebook za 30.000,- Kč

Vedle základních speficikací u herních notebooků je důležité hledět i na další specifikace. A tím je úhlopříčka displeje a její rozlišení, způsob a účinnost chlazení, velikost operačních pamětí, typ uložiště. 

                    

Plusy herních notebooků Mínusy herních notebooků
+ Potencionálně velký výkon - Většinou větší rozměry
+ Větší škála využití - Menší výdrž na baterii
+ Možnost širšího rozšíření - Občasně vyšší teploty při zátížení
+ Dedikovaná grafická karta - Větší pořizovací cena u výkonějších strojů
+ Většinou výkonější a vícero jádrový procesor   

  

Základní typ herního notebooku:

Mezi základní typy herního notebooku dnes patří téměř všechny notebooky s dedikovanou kartou. A je to z toho důvodu, že technologie je tak daleko, že i úsporné procesory řady U ( o kterých se něco více dozvíte níže ) mají potencionální výkon zvládnout náročnější hry na nižší rozlišení. Tím pádem si můžete zahrát i náročnější hru na levnějším stroji. Takové notebooky se dají pořídit již od 10.000,- Kč a výše. 

Proč a kde koupit herní notebook za nejlepší cenu?

Dnes lze sehnat herní notebook opravdu všude, v každém elektru. Ale, herní notebook znamená investici v řádech desetitisíců korun a když si zkrátka chcete zahrát na nejlepší detaily svoji oblíbenou hru, tato investice do NOVÉHO stroje je prostě potřeba ať chcete nebo ne. Velkou nevýhodou toho je, že investice není vratná a jak jde technologie kupředu, stroj za pár let přestane s vydáváním nových náročnějších her stačit, a vám nezbyde nic jiného než opět pořídit nový. 

Právě proto se většina lidí poohlídne po ekvivalentě. U nového stroje platítě za novotu, u použitého stroje platíte za parametry. Takže, cena zánovních a použitých či repasovaných notebooků ve srovnání s novým stojí o mnoho tisíc méně. 

Použitý herní notebook, lepší než nový?

U použitých notebooků ať už herních a nebo klasických máte jistotu, že jsou prověřené a plně funkční. O to víc je na nich lepší, že jsou o tolik levnější. A především není čeho se bát. Každý určitě přemýšlí nad tím, že raději koupí nový, protože použitý nebo repasovaný může být rozbitý. A právě zde nastává ten velký omyl. Použitý notebook se skrytými vadami můžete koupit pouze od druhého člověka. Firemní sféra je uplně jiná, obchody, které nabízejí notebooky použité, například z výkupu, nejdříve notebook řádně otestuje a 100% prověří zda je vše funkční a až pak notebook zakoupí od prodávajícího. 

Navíc máte záruku na dobu stanovenou zákonem a to v minimální výši 12. měsíců. Mnoho společností navíc nabízí za malou částku rozšíření záruky. Suma sumárum, pokud si mám koupit notebook za 20.000,- Kč nový s 2.letou zárukou a nebo ten samý použitý za 13.000,- Kč s 1.letou zárukou, kde si mohu přikoupit 12 a nebo 24 měsíců za 1.500,- Kč, položte si sami otázku nenaložíte se zbytkem peněz lépe ? Než je cpát velkým řetězovým společnostem, které mají nesmyslně velké marže ? Myslím, že za nás rukama pracující lidi, je odpověď na snadě.

Oblíbený herní notebook HP Omen

Prohlídnout nabídku herních notebooků

Jak vybrat notebook podle specifikací:

Základem herního notebooku jsou jeho specifikace. Ty nejdůležitější jsou Procesor, grafická karta, operační paměť a uložiště. V následujících řádkách si upřesníme podle čeho se řídit a vybírat. Ohlédneme se i kolem cenových kategorií a na jaké hry notebook budete kupovat. 

Procesor 

 • Základem procesru jsou jeho jádra. Většina herních notebooků mají procesor se čtyřjádrový takové procesory se označují přídomkem HQ​​​​​ a je to například Intel Core i7-6700HQ. 
 • Pokud se ale podíváme na starší herní notebooky, které mají stále dostatečný výkon na méně náročné hry, tak nalezneme přídomek pouze H, tyto procesory jsou starší architektury a jsou dvoujádrová. 
 • Rozdíl mezi starším a novějším procesorem poznáte ve výkonu u nových her, jako například Assassins Creed : Origins a podobných her. 
 • Na trhu není pouze výrobce procesorů Intel, ale jde zde také AMD, avšak mnohem populárnější a rozšířenější je výrobce Intel. 
 • U procesorů Intel se určují ještě dva typy procesorů řada U a HQ, tyto procesory se rozdělují proto, že řada U je úsporná, a je určena pro klasický segment pracovních, kancelářský notebooků, respektive do všech co nemají zapotřebí mít extrémní výpočetní výkon. Ale, i tyto procesory zvládnou některé náročnější hry. 
 • Alespoň částečně herního notebooku potřebujeme vědět jakou třídou je osazen ve většině případech to bývá intel core i5 a nebo i7 ( čím vyšší řada, tím je procesor výpočetně lepší, ale také tyto stroje jsou dražší).

Grafické karty

 • Výrobci grafických karet jsou stejně jako procesory pouze dva NVIDIA a AMD. Rozšířenější a úspěšnější jsou grafické karty od značky Nvidia, AMD nezůstává sice o moc pozadu, ale do špičkových  herních notebooků se po většinu osazují grafické karty Nvidia. 
 • Grafické karty výrobce Nvidia se označují následujícími typy starší avšak stále hojně objevované v herním segmentu řada GT, nejnovější a nejvýkonější řada GTX. 
 • Tyto karty bývají vždy dedikované a jejich paměť čítá od 2GB do 8GB těch nejlepších a nejdražších. Například GT 750M s 2GB GDDR5 ( kde GDDR - znamená označení paměti a jejich rychlost, avšak tato veličina nemá až tak velký dopad na výkon grafického jádra ) notebook s touto grafickou kartou může stát od 12.000,- Kč až po 16.000,- Kč. Musíme přihlédnout na stav zařízení, tedy jeho opotřebení, jaký má procesor a jakou operační paměť a uložiště. 

Operační paměť 

 • Operační paměť je u notebooku velmi důležitá, odvíjí se od ní plynulost ve hrách a celkového chodu stroje. Čím větší operační paměť tím má stroj a systém větší možnost pracovat s větší pamětí a nedochází k dlouhým operacím kdy se paměť ve stroji přeskupí. 
 • Operační paměť je nejméně komplikovaná u zakoupeného stroje, jelikož se dá rozšířit. Ve většině případech to bývá o 4GB až 8GB. Avšak benevolence je velká a tudíž můžete dát do stroje tolik kolik kapacitně zvládne. Ve většině notebooků jsou dva sloty na paměťi. Osazení paměťí typu DDR3 jsou v maximální velikosti 8GB, takže 2*8GB. 
 • Operační paměti DDR4 jsou novější a jejich možnost je až na jeden modul 16GB, takže notebook lze rozšířit o maximálně 2*16GB

Uložiště

 • Stejně jako operační paměť je vyměnitelná a tudíž nehraje u pořizování použitého či repasovaného notebooku takovou roli. Na požádání se s prodejcem dá domluvit na jeho případném rozšíření. To dává svobodu u jistých typů notebooku rozšířit například ze stávajícího disku o dva disky, kde jeden bude SSD na systém a druhý klasický disk na Data. Toto rozšíření je velmi popopulární, jelikož SSD disk je až 10x rychlejší než klasický pevný disk. Je odolný proti nárazům a dnešní SSD disky jsou mnohonásobně méně poruchové. 
 • U starších a nebo méně herních noteboocích za nižší cenu dá osadit mnohdy jen jeden disk, a tak na řadu přichází klasický HDD s vyššíma otáčkama ( 7200ot.) a nebo vyšší kapacita SSD disku, která stojí ovšem trochu více například 256GB SSD stojí přibližně 2500,- Kč za 2x větší kapacitu tak zaplatíte ještě o 1/3 ceny více avšak investice je to velmi dobrá, vzhledem k navýšení výkonu a odezvy a hbitosti notebooků a navíc ještě dostanete na disk mnohdy i několikaletou záruku. 

Než si počítač zakoupíte, myslete na to, jaké chcete hrát hry, a jakou výbavu k tomu ekvivalentně potřebujete. Pokud jste občasný hráč, a nebo herní maniak. Vždy mějte na paměti že je důležité vybírat především podle procesoru a grafické kraty. Tyto součásti nejdou vyměnit. Rozšířit lze pouze pevný disk a nebo paměti ram. K notebooku se vám může hodit i příslušenství jako externí myš, dokovací stanice, obal na notebook, nebo také tiskárna s tonerem.