Aktivace operačního systému

Operační systém je nedílnou součástí každé elektroniky. S tím souvisí i licencování každého systému. Oproti klasickým systémům máme i licence tzv. Freeware - tudíž zdarma. Takové licence na operační systém Windows jsou licencované a takovou licenci dostaneme již se strojem a nebo si ji musíme zakoupit. 

Operační systém Windows již od operačního systému Windows 95/98/2000, Widnows XP i Windows Vista a nejoblíbenější Windows 7 měli licence “štítkovou” to znamená že pokud jste zakoupili produkt s předinstalovaným systémem vždy byl u něho a nebo přímo na něm, například notebooky jej měli ze spodní strany a nebo pod baterkou. Vzhledem k podobě papírového štítku to bylo velice nepraktické, pokud jste reinstalovali systém třeba z media štítek jste museli mít po ruce a nebo jej opisovat. Po letech se samozřejmě stalo že štítek přestal být čitelný a vám nezbylo nic jiného než aktivovat systém po telefonu s automatem a nebo technickou podporou. 

Operační systém Windows 8 přinesl novinku a to v podobě digitální licence. Licence se zapíše přímo do systému notebooku / BIOSU a po připojení k internetu se systém automaticky aktivuje. Tento nový způsob digitální licence pak ještě vylepšili Windows 10 a Windows 11, které naproti tomu stačí pouze jednou aktivovat a již více po Vás vyžadovat licenci nebudou. 

Pokud instalujete z Media je potřeba vždy zvolit verzi systému HOME nebo PRO závisí na tom jakou licenci jste pořizovali a nebo jaká byla s přístrojem dodávána. 

Výhodou tohoto řešení je, že již nepotřebujete licenční štítek (aktivační kod), uživatel dokonce nemá ani přístup k licenci. Samozřejmě lze pomocí speciálního programu licenci zjistit, bohužel Vám však bude k ničemu. Licence již byla použita na Vámi zakoupený produkt a dále s ní nelze nijak nakládat, to samé platí u kupované licence. Pokud ji jednou využijete již není možné jí dále použít na další zařízení, ani zrušit současné a použít jej na další jiné zařízení v případě jednorázových licencí (pro podnikové víceúčelové použití platí stejné pravidlo s rozdílem počtu aktivovaných zařízeních - například jedna licence může aktivovat 5 zařízení )