Co je to repasovaný notebook ?

Hned ze začátku, buďme k sobě upřímni. Kolik z nás má na to vyhodit desítky tisíc jen tak za osobní počítač určený k běžné práci s normálním příjmem ? Takové výdaje jsou více než extrémní pro obyčejného člověka. Chcete koupit normální počítač alespoň s Intel Core i5, 4GB a nebo lepších 8GB ram, a nějakým použitelným uložištěm a navíc ještě displej na který se alespoň dá dívat. A zde nastává ten základní problém, takovýto počítač nepůjde sehnat v normálním obchodě pod 10.000,- Kč a to si myslím, že je ještě menší nadsázka. 

 

A právě proto je neustálě oblíbenější segment Repasovaných notebooků. Z prvu vás ujistím, že tyto notebooky nejsou o nic horší než notebooky normálně nové. Jediný jejich nedostatek může být omšelé šasi, na kterém čas od času a nebo od kusu lze vidět dřívější používání, avšak není to nic co by vás nějakým způsobem omezovalo. Ten kdo není "pintlich" bude rád že koupí slušnou sestavu v porovnání s novým o tisíce anebo dokonce o desítky tisíc levněji. 

 

Co je přesně repasovaný notebook

Repasovaný notebook je normální stroj jako každý jiný, a nebo stejný, jaký si koupíte v obchodě. S tím rozdílem, že tento notebook byl zakupován před nějakým časem. Aby vyhovoval dnešním požadavkům a svým zákazníkům musí ve většině případech být omlazen. To znamená, že musí projít úpravou hardwaru a softwaru.

Například takový DELL LATITUDE E6540

Poměrně stařičký notebook přibližně 10 let. Je již omšelý, ale stále se vyplatí jej repasovat, jelikož svou poměrně velmi nízkou cenou najde zanedlouho svého kupce. Takový notebook se ve své době prodával s 1GB ram, 40GB HDD. To opravdu nestačí na dnešní dobu, tak se notebook rozšíří na 4GB ram, a buď se osadí větším diskem s většími otáčky 320GB SSHD s 7200ot. a nebo větším, popřípadě rovnou SSD diskem. Z původních Windows XP se systém čistě nainstaluje na Windows 7. Nemluvíme už o tom, protože je to samozřejmost, ale notebook se samozřejmě kompletně celý rozebere prohlédne a vyčistí, a nanese nová teplovodivá pasta na procesor a grafický chipset pro dobré odvádění tepla.

 

Plusy repasovaných notebooků Mínusy repasovaných notebooků
+ Potencionálně velký výkon - Většinou větší rozměry
+ Větší škála využití - Menší výdrž na baterii
+ Možnost širšího rozšíření - Občasně vyšší teploty při zátížení
+ Nizká cena - U některých produktů může být opotřebené tělo notebooku 
+ Ve většině případech nová baterie - Nová baterie nemusí vždy být

 

Proč pořizovat Repas ? 

Když se nad tím zamyslíme, pořizujeme notebook, který je řadu let odzkoušený a stálě plně funkční navíc jej lze libovlně rozšířit samozřejmě kapacitně co notebook unese, a ještě ušetříte několik tisíc korun. Takový repas je totiž o poměrně velkou část levnější. Avšak, né vždy musí být tak starý, takže můžeme občas v internetových obchodech nalézt i novější kusy, jako jsou například nejvíce žádané Lenovo Thinkpad X230, T420, T430 apod.. Tyto notebooky jsou právě v Repasovaném segmentu nejvíce žádané svým výkonem, a především svou dlouholetou spolehlivostí. A jejich cenovka i v nejvyšší konfiguraci nepřekročí hranici 10.000,- Kč a to dokonce v sestavě Intel Core i7, 16GB ram a například 500GB SSD a to opět ruku na srdce je krásný stroj s úžasným výkonem zcela za hubičku. 

Repasovaný notebook není špatná volba, a pokud máte hluboko do kapsy, a nebo prostě jen za osobní počítač do práce nechcete utrácet velké peníze, je to ta nejlepší volba kterou můžete udělat. Není čeho se bát, a ještě na tom ušetříte.